راهنمای انتخاب نام دامنه


1- ثبت دامنه با پسوند های رایج

اگر تصمیم دارید دامنه ای را ثبت کنید و پسوند های .com و .ir آن توسط افراد دیگر ثبت شده است از همین ابتدا بهتر است نام دیگری انتخاب کنید و سایر پسوند های غیر رایج را برای سایت خود ثبت نکنید ، بسیاری از مخاطبین برای ورود به سایت شما بر حسب عادت در انتهای نام سایت پسوند .com را وارد می کنند پس بهتر است از همان ابتدا دامنه .com را برای سایت خود ثبت کنید و اگر فعالیت شما مربوط به کشور ایران است حتما پسوند ir. را هم ثبت کنید ، همچنین بهتر است سایر پسوند های رابج مانند .net و .org را برای سایت خود ثبت نمایید .


2- املای کلمات صحیح نوشته شود

بهتر است برای انتخاب نام دامنه مناسب املای کلمات به صورت صحیح ادا شود و به صورتی باشد که بتوان آدرس سایت را به صورت شفاهی بیان کرد ، این بدین معناست هنگامی که آدرس سایت خود را به صورت تلفنی یا گفتاری بیان می کنید بدون Spell کردن نام دامنه مخاطب بتواند وارد سایت شود ، برخی از کلمات املای متفاوت دارند و ممکن است مخاطب به جای وارد شدن به سایت شما وارد سایت دیگری شود . به عنوان مثال دامنه 3faresh.ir را می توان به صورت sefaresh.ir نیز متوجه شد و این باعث می شود مخاطب وارد سایت دیگری شود .


3- کلمات کلیدی در نام دامنه باشد

اگر تصمیم دارید در آینده وب سایت شما با یک کلمه خاصی در گوگل یا سایر موتور های جستجو در نتایج ظاهر شود و مخاطبین خود را جذب کنید یکی از بهترین کارها در زمینه Seo این است که کلمه کلیدی سایت در نام دامنه شما موجود باشد و این امر در آینده باعث پیشرفت سایت شما در موتور های جستجو خواهد شد ، به عنوان مثال اگر می خواهید سایت شما با کلمه دزدگیر در نتایج جستجو ها آشکار شود بهتر است کلمه دزدگیر را با نام کمپانی خود ترکیب کنید و دامنه مورد نظر را ثبت کنید به عنوان مثال در دامنه bestalarm.com از کلمه Alarm به معنای دزدگیر استفاده شده است و این کار در آینده باعث پیشرفت چشمگیر سایت در این کلمه خواهد شد .


4- نام دامنه کوتاه باشد

یکی از ویژگی های دامنه خوب کوتاه بودن آن است و هرچقدر دامنه کوتاه تر باشد بهتر خوانده می شود و راحت تر به خاطر سپرده می شود مثلا اگر نام شرکت شما dade-pardazan-fahim.com باشد بهتر است از حروف اختصاری استفاده کنید و دامنه شما به صورت DPF.com باشد . البته این بدین معنا نیست که قسمتی از نام شرکت یا موسسه خود را نادیده بگیرد اما این که از حروف اختصاری استفاده کنید بخاطر سپردن آن سریع تر انجام می شود اما اگر نام شرکت شما بیشتر از سه سیلاب باشد و تعداد حروف اختصاری بیشتر از 4 کارکتر باشد استفاده از حروف اختصاری مناسب نیست .


5- استفاده نکردن از خطوط فاصله

ممکن است شما تصمیم گرفته باشید نام دامنه ای را ثبت کنید که قبلا توسط شخص دیگر ثبت شده است و پس از جستجو های خود متوجه می شوید که می توانید از همان نام دامنه با استفاده از یک خط فاصله استفاده کنید و این به عنوان چراغ سبز برای استفاده از دامنه خط فاصله دار می باشد .
اما بهتر است از ثبت چنین دامنه هایی منصرف شوید چرا که اگر مخاطبین فراموش کنند که آدرس سایت شما با خط فاصله است و آدرس سایت شما را بدون خط فاصله وارد کنند سریعا وارد وب سایت رقبای شما خواهد شد ، یکی دیگر از مشکلات دامنه های خط فاصله دار این است که برخی از مخاطبین نمی دانند که از دش یا آندرلاین ( – یا _ ) در آدرس سایت استفاده کنند و این کار باعث می شود برخی از مخاطبین خود را از دست بدهید .